fojty Ostrava


Photoshop Ostrava Grafika
Magie Hubneme Obrázky
Moje PPS Moje fotogalerie guNy

TRAMVAJE

 

Gejzír jisker a oblaka prachu provázely nešťastnou jízdu po hraně střechy. Tak popisovala Večerní Praha nejtragičtější tramvajovou nehodu v Praze, při které zahynulo sedm lidí. Od vykolejení vozu linky 26 na Špejcharu 17. února 1982 uplynulo pětadvacet let.

ANIMACI NEHODY NAJDETE ZDE

"Tehdy jsem byl naštvaný, protože mi ta tramvaj ujela," vzpomíná Tomáš Svoboda, kterému bylo v únoru 1982 třiadvacet let. Ze Strossmayerova náměstí ještě jinou tramvají přejel do Kamenické ulice a dál už stála kolona.

"Pokračoval jsem pěšky přes Letnou, a tak jsem nakonec šel i kolem toho neštěstí," popisuje, jak se o nehodě dozvěděl.

nehoda tramvaje 17. února 1982 na Špejcharu

Jen několik minut předtím přehlédl řidič šestadvacítky Miroslav D. přehozenou výhybku. Zůstala v poloze pro odbočení poté, co po ní přejela linka 31 do smyčky Špejchar. Šestadvacítka měla ale v 16:47 jet od Sparty rovně. Proto ani neubrala na rychlosti.

"Vůz vykolejil oběma podvozky a v oblouku vlevo se převrátil na pravý bok. Střecha vozu narazila na chodníku do zábradlí a sloupu veřejného osvětlení. V konečném postavení se vůz nacházel na pravém boku cca 25 m od místa vykolejení, bočně 10 m vpravo od pojížděné koleje. Pohyb vozu po boku byl cca 10 m. Pedál brzdy v poloze odparkováno, řízení vypnuto, pantograf zničen. Demolovaný pravý bok, přední a zadní skla, pantograf a střecha," přesně tak zněla úřední zpráva Dopravního podniku.

nehoda tramvaje 17. února 1982 na Špejcharu

"Ta tramvaj měla jen jeden vůz. Byl to takový ten užší, štíhlejší model, který tehdy jezdil. Přetočila se tak, že zadní částí skončila směrem ke Špejcharu. Jak se otevřely nějaké dveře, nevím už které, tak se z ní vysypali lidi. Přitom vůz padl na bok a roloval je," říká hasič Jaroslav Havrda, který u nehody zasahoval.

Šest lidí zemřelo hned na místě, sedmý po převozu do nemocnice. Nejmladšímu bylo šest, nejstaršímu jednapadesát let. Jedenáct cestujících bylo vážně zraněno a 37 lehce.

"Museli jsme co nejrychleji vůz alespoň trochu nadzvednout. Použili jsme hydraulické nůžky, které se běžně používají při dopravních nehodách. Měli jsme obavy, že to ty nůžky nezvednou, ale podařilo se to. Mohli jsme pod ní sáhnout a vytáhnout těla," popisuje Havrda zásah hasičů.

nehoda tramvaje 17. února 1982 na Špejcharu

Dodnes vzpomíná, že oběti tehdy vypadaly mnohem starší než ve skutečnosti, a tak "jinak mrtvé" než obvykle, jak se přes ně vůz smýkal.

"Pamatuji si, že jsme vyndali tělo, a byl jsem přesvědčen, že patří starší ženě. Podle studentské průkazky na tramvaj to ale byla mladá holka. To byl takový moment, kdy mi teprve došlo, že to nejsou tak staří lidé," vypráví hasič.

Policie místo nehody uzavřela. "Náhradní dopravu zajišťovalo šest autobusů a tramvaje odkloněné na objížďkové trasy," uvedl tehdejší tisk.

"Mně se vybavuje takový starší obtloustlý policajt. Čumily, kteří stáli okolo, vyháněl se slovy: Vyberte si směr a jděte," vzpomíná Svoboda, který jen shodou šťastných okolností nebyl mezi cestujícími..

Lehce zraněného řidiče tramvaje zadržela policie hned na místě. "Byl odsouzen, ale jaký trest dostal, si nepamatuji," vzpomíná muž, který tramvaj nedoběhl.

O nehodě se pak ještě mluvilo řadu dní. "Tři dny po neštěstí, kdykoliv jsem jel tramvají, tak tam byl někdo, kdo se o tragédii bavil," vybavuje si Svoboda.

1  
2